Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Popyt na energię będzie rósł – Piotr Rojda dla “Parkietu”

Popyt na energię będzie rósł


Informacja reklamowa. Piotr Rojda, zarządzający Caspar Asset Management S.A., w swoim komentarzu dla Gazety Giełdy i Inwestorów “Parkiet” zwraca uwagę, że Norwegia należy do tych państw, w których sprzedaż samochodów elektrycznych rosła najszybciej i w 2022 roku pojazdy elektryczne stanowiły aż 80% wszystkich sprzedawanych na tym rynku pojazdów osobowych. Co jednak zaskakujące, tak gigantyczna wielkość – dla całej Unii Europejskiej ten wskaźnik to tylko 10% – tylko w minimalnym stopniu wpłynęła na wielkość zużytych tradycyjnych paliw. To jeden z wielu powodów, dla których w najbliższych latach inwestowanie w energetykę przyniesie inwestorom realne zyski.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Jennifer M. Granholm, sekretarz energii Stanów Zjednoczonych, stwierdziła niedawno, że amerykańska armia powinna się w najbliższych latach przestawić na pojazdy elektryczne. Interesująca propozycja, bo natychmiast obliczono, że gdyby wyposażyć podstawowy czołg wojsk pancernych USA, M1 Abrams, w silnik elektryczny, to – aby utrzymać dotychczasowe parametry tego pojazdu – za Abramsem musiałby podążać pojazd takich samych rozmiarów cały będący baterią.

To tylko jeden z wielu absurdów związanych z energetyką i nadziejami na jej szybkie „zazielenienie”. Inny, bardziej powszechny, dotyczy motoryzacji. Norwegia należy do tych państw, w których sprzedaż samochodów elektrycznych rosła najszybciej i w 2022 roku pojazdy elektryczne stanowiły aż 80% wszystkich sprzedawanych na tym rynku pojazdów osobowych. Co jednak zaskakujące, tak gigantyczna wielkość – dla całej Unii Europejskiej ten wskaźnik to tylko 10% – w minimalnym stopniu wpłynęła na wielkość zużytych tradycyjnych paliw. Powodem jest to, że przy dzisiejszej infrastrukturze oraz tempie ładowania samochody elektryczne są one używane przede wszystkim na krótkich dystansach, a do wyjazdów na dłuższe trasy – na których, globalnie, zużywa się lwią część energii – używane są auta napędzane tradycyjnymi paliwami. Z szacunków wynika, że do lekkiego spadku zużycia produktów naftowych w Norwegii w ostatnich latach bardziej dołożyła się poprawa efektywności działania tradycyjnych, benzynowych i dieslowskich silników niż wprowadzenie na rynek aut elektrycznych.

W dość powszechnym przekonaniu auta elektryczne są pojazdami bezemisyjnymi, czyli nie generują zanieczyszczania środowiska. Ale to błędne przekonanie. Do wyprodukowania baterii elektrycznych napędzających tego rodzaju pojazdy zużywa się bardzo wiele surowców – m.in. miedzi, niklu, kobaltu – a przy ich wydobyciu pracują ciężkie maszyny zużywające gigantyczne ilości paliwa dieslowskiego. Konsumpcja energii jest pozytywnie skorelowana z rozwojem gospodarczym, żeby PKB per capita mogło rosnąć, musi zwiększać się zużycie energii, a większość z niej ze względów technologicznych będzie pochodziło z tradycyjnych źródeł. Przeciętny Hindus konsumuje obecnie 1,25 baryłki ropy naftowej rocznie, w Polsce ten wskaźnik wynosi niespełna 7, a Amerykanin czy Koreańczyk z południa konsumują po 20 baryłek ropy rocznie. Tymczasem Indie ze swoim potencjałem ludnościowym mają ambicję, aby szybko dołączyć do grupy najważniejszych państw świata. Szybki rozwój planują także kraje całej południowo-wschodniej Azji i wiele państw afrykańskich. Aby ten cel osiągnąć muszą zwiększyć zużycie energii. Innej drogi po prostu nie ma.

Piotr Rojda (CFA), Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 9 czerwca 2023 roku.


Podobne wpisy:


Nota prawna

Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową.

Powyższy komentarz zawiera dane, które pochodzą ze źródeł własnych Caspar Asset Management S.A., służy jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinien być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów jej autora i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia w sprawie nadużyć na rynku (Rozporządzenie UE nr 596/2014) oraz rekomendacji czy porady inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. Caspar AM informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Poziom tego ryzyka jest zróżnicowany i zależy m. in. od rodzaju strategii inwestycyjnej wybranej przez Klienta. Stopy zwrotu z portfeli mogą podlegać znacznym wahaniom wynikającym m. in. ze zmian wyceny rynkowej papierów wartościowych oraz w szczególności, w przypadku inwestowania w papiery wartościowe notowane za granicą ze zmian kursów walut. W związku z tym Klient musi liczyć się z możliwością osiągnięcia gorszego wyniku niż oczekiwany, a także z ryzykiem poniesienia straty.

Prezentowane dane oparte są o dane historyczne i nie stanowią gwarancji osiągnięcia identycznych wyników w przyszłości. Jeżeli w treści materiału nie wskazano inaczej, źródłem danych są własne obliczenia Caspar AM. Stopy zwrotu przedstawiają stopę zwrotu za dany okres, obliczoną metodą procentu składanego na podstawie średnich, miesięcznych stóp zwrotu z portfeli zarządzanych, zgodnie z określoną strategią przez cały okres danego miesiąca. Przy obliczaniu miesięcznych stóp zwrotu przyjmuje się równe wagi dla wszystkich portfeli zarządzanych zgodnie z daną strategią. Wyniki strategii inwestycyjnych zostały obliczone jako średnie wyniki brutto wszystkich portfeli zarządzanych w ramach danej strategii inwestycyjnej. Wyniki brutto nie uwzględniają naliczonej części zmiennej Mieszanej Opłaty za Zarządzanie. Szczegółowe informacje o modelu danej strategii inwestycyjnej znajdują się w opisach strategii inwestycyjnych. Podane wyniki nie uwzględniają opłaty za zarządzanie oraz podatków. Do stawki opłaty za zarządzanie doliczany jest podatek VAT. Szczegółowe informacje o naliczaniu opłat za zarządzanie określone są w Regulaminie Świadczenia Usług Zarządzania Aktywami w Caspar Asset Management S.A.

Przed zleceniem Caspar Asset Management S.A., usługi zarządzania portfelem instrumentów finansowych należy zapoznać się z Regulaminem świadczenia usług zarządzania aktywami przez Caspar Asset Management S.A., który zawiera szczegółowe informacje na temat warunków świadczenia ww. usługi, dostępnych strategii inwestycyjnych oraz ryzyka związanego z inwestowaniem, zgodnie z określoną strategią inwestycyjną.

TAGI: rynki finansowe,

Popyt na energię będzie rósł – Piot…

autor: Piotr Rojda, CFA czas czytania: 4 min