Rozmowa z Piotrem Rojdą, zarządzającym subfunduszem Caspar Stabilny.
Bezpieczeństwo, stabilny wzrost, risk parity
– Caspar Stabilny to fundusz na każdą pogodę?
Piotr Rojda, CFA: – Na każde warunki rynkowe, adresowany do osób, które wolą unikać produktów czysto akcyjnych, ze swojej istoty wiążących się z większym ryzykiem, ale jednocześnie chcą korzystać ze stóp zwrotu, które wypracowuje rynek akcji, czyli wyższych niż dają fundusze pieniężne. Caspar Stabilny może być zarówno samodzielną inwestycją, jak i składową większego portfela, przystanią dla części inwestowanych pieniędzy. W tym subfunduszu około jedna trzecia pieniędzy jest inwestowana w akcje, co oznacza, że klienci korzystają na wzrostach na giełdach. Ale mamy też w portfelu amerykańskie obligacje długoterminowe, które będą zyskiwały na wartości w przypadku zawirowań na rynku akcyjnym. I mamy wreszcie dług polski, amortyzujący zarówno zawirowania na światowych giełdach, jak i ewentualne wahania amerykańskiej waluty. W naszej dyspozycji są więc trzy fortepiany, na których możemy grać w zależności od warunków rynkowych.
– W akcje jakich spółek inwestuje Caspar Stabilny?
Piotr Rojda, CFA: – Naszym celem są globalne, dobrze zdywersyfikowane spółki, które znamy, w które różne fundusze Caspar TFI od dawna już inwestują, które w naszym procesie starannie wyselekcjonowaliśmy i do których jesteśmy przekonani. Nastawiamy się na spółki, które generują duże przepływy pieniężne.
– Obligacje skarbowe, czy korporacyjne?
Piotr Rojda, CFA: – Dzisiaj są wyłącznie skarbowe. Zarówno obligacje indeksowane o inflację, jak też stałokuponowe. Chcemy się poruszać po różnych segmentach krzywej rentowności.
– Caspar Stabilny ma „zaszyty” mechanizm risk parity, czyli parytetu ryzyka. Na czym on polega?
Piotr Rojda, CFA: – Risk parity to koncepcja zarządzania portfelem inwestycyjnym, zgodnie z którą każda klasa aktywów wchodząca w skład powinna mieć taką samą kontrybucję do ryzyka całego portfela. „Zaszyty” to w tym wypadku zbyt mocne słowo, ponieważ nie chcemy automatyzować zarządzania tym funduszem w oparciu o zmienność. Traktujemy ten mechanizm jako narzędzie wspomagające, które pozwoli nam dostosować alokację do rynkowego ryzyka.
Rozmawiał Piotr Gajdziński
Piotr Rojda, CFA
Makler papierów wartościowych (numer licencji: 2898) i doradca inwestycyjny (numer licencji: 540). Posiada – przyznawany przez CFA Institute – tytuł CFA (Chartered Financial Analyst). Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
W ofercie funduszy inwestycyjnych Caspar TFI S.A. możesz znaleźć subfundusze otwarte, a także fundusz inwestycyjny zamknięty.