Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w globalnych liderów swoich sektorów - Caspar Akcji Światowych Liderów


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Jak oszczędzać? Warto oszczędzać 100 zł miesięcznie?

136 bilionów euro – tyle wynosił, jak informuje raport Global Wealth z roku 2015, wartość wszystkich oszczędności zgromadzonych przez mieszkańców Ziemi. Robi wrażenie!

Czy warto oszczędzać 100 zł miesięcznie?

Spis treści

1. Jaki jest udział Twoich oszczędności w tej kwocie? >

2. Stać Cię na oszczędzanie! >

3. Warto oszczędzać, warto wyrabiać pozytywne nawyki! >

Jaki jest udział Twoich oszczędności w tej kwocie?

Jeśli w ogóle jest, to znikomy. Dlaczego? Bo mówisz sobie, że zarabiasz zbyt mało, aby oszczędzać. Bo tyle jest pokus, na które codziennie jesteś wystawiany. Bo koniecznie musisz pojechać na drugi w tym miesiącu koncert rockowy. Bo sąsiad już był w tej nowej restauracji, gdzie podają bajeczne kotlety schabowe, a Ty jeszcze nie zdążyłeś i musisz to szybko nadrobić. Jesteś wystarczająco kreatywny, aby znaleźć dziesiątki usprawiedliwień, które pozwolą Ci wydać kolejną stówkę.

Stać Cię na oszczędzanie!

A tę stówkę, choćby i jedną w ciągu miesiąca, naprawdę mógłbyś oszczędzić. Stać Cię na to. Ale uważasz, że nie warto, bo cóż to znaczy 100 zł. Nie masz racji.

Konrad jest 35-latkiem. Nie zarabia gigantycznych pieniędzy, ale nieźle sobie radzi. Właśnie wpadło mu ekstra 1000 zł premii, którą postanowił zainwestować w fundusze inwestycyjne – a konkretnie w subfundusz Caspar Akcji Europejskich. Postanowił też, że co miesiąc będzie do tego tysiąca dokładał jedną stówkę.

Mądra decyzja. W wieku 65 lat, gdy Konrad będzie już statecznym panem Konradem, wartość jego inwestycji – uzyskanej kosztem bardzo niewielkich, miesięcznych wyrzeczeń – wyniesie „stateczne” 70 tys. zł. Jakim cudem?

Założenia Konrada są ostrożne. Po pierwsze, średnioroczna stopa zwrotu w wysokości 4%. Po drugie, determinacja, aby rzeczywiście inwestować 100 zł w każdym miesiącu. Po trzecie – wykorzystanie procentu składanego. On działa zawsze. Efekt? 70 tys. zł.

Sprawdź też nasz poradnik: W co inwestować małe kwoty?

Warto oszczędzać, warto wyrabiać pozytywne nawyki!

A wyobraźmy sobie, że pan Michał zarabia nieco więcej niż Konrad i jest bardziej odporny na pokusy. W efekcie co miesiąc inwestuje 200 zł. Mając 65 lat będzie miał do dyspozycji 140 tys. zł. Ale pan Michał się waha. Bo obliczył, że stać go na odkładanie co miesiąc 500 zł.To pozwoli mu za trzydzieści lat odebrać okrągłe 350 tys. zł!

Wobec 136 bilionów euro nie jest to kwota powalająca. Ale jest! I tylko Twoja, a nie wszystkich ludzi na świecie.

Więc nie szukaj wymówek. Zacznij oszczędzać. Zacznij oszczędzanie od małych kwot. Oszczędzanie warto rozpocząć już od najmłodszych lat, regularnie wpłacając środki na rozwiązania emerytalne – jak IKE bądź IKZE. Więcej tutaj: IKE oraz IKZE – produkty emerytalne w Caspar TFI SA.


Czytaj także nasze pozostałe poradniki:

TAGI: rynki finansowe,

Jak oszczędzać? Warto oszczędzać 100 zł …

autor: Piotr Gajdziński czas czytania: 2 min