Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO)

Zacznij już od 1000 zł. Szybka i bezpieczna rejestracja online. Buduj swój portfel funduszy inwestycyjnych przez Internet.


Inwestuj w obligacje - Caspar Obligacji


Dbaj o stabilny wzrost - Caspar Stabilny


Inwestuj globalnie - Caspar Globalny


Inwestuj w Europie - Caspar Akcji Europejskich


Kup fundusz

Strategie Asset Management

Sprawdź pełną ofertę strategii zarządzania aktywami i wybierz dopasowaną do potrzeb.

Pamiętaj, że - jeżeli nie znajdziesz odpowiadającej na Twoje zapotrzebowania - mozemy stworzyć strategię o indywidualnym charakterze.


Więcej: Strategie Inwestycyjne


Zostań klientem

Wyniki zarządzania
OSTRZEŻENIE - oszuści podszywają się pod pracowników oraz spółkę Caspar Asset Management S.A. »
tekst alternatywny tekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

Nasza filozofia inwestowania
to Twój zysk CZYTAJ >>>

A A A

Czy Chińczyków można powstrzymać? – Mateusz Janicki dla “Parkietu”

Wodorowy szturm

W ostatnim czasie kursy akcji chińskich producentów samochodów elektrycznych notowanych na giełdzie w Stanach Zjednoczonych mocno zwyżkowały.


Można to wytłumaczyć modą, ale trzeba przyznać, że ich oferta wygląda imponująco, a chińskie samochody pod względem osiągów nie odbiegają od uznawanej za lidera rynku Tesli. Ceny również są podobne – wynoszą około 200 tysięcy złotych. Li Auto, Nio czy Xpeng to spółki, których kapitalizacja wynosi między 27 a 61 mld dolarów. Dla porównania niemiecki Volkswagen jest wart 94 mld, a japońska Toyota 225 mld dolarów.

Warto spojrzeć na inne rynki, gdzie chińscy producenci w ostatnich latach stali się graczami, których nie można ignorować. Jako przykład można wziąć choćby telefony pod popularną marką Xiaomi, ale również elektronikę użytkową: roboty odkurzające, szczoteczki elektryczne, smartwatche, słuchawki oraz wiele innych. Choć produkty z Chin nie wyprą z rynku takich graczy jak Apple, to wywierają presję na ceny oraz marże osiągane przez liderów rynku i odbierają udziały rynkowe słabszym graczom.


Przeczytaj też poradnik inwestora – co to jest stopa zwrotu.


Chińskim producentom elektroniki użytkowej pomaga przede wszystkim rozmiar krajowego rynku – przeszło cztery razy większa liczba ludności niż w Stanach Zjednoczonych i około trzy razy większa niż w Unii Europejskiej. To przekłada się na większą skalę prowadzonej działalności, co pozwala na większe inwestycje w udoskonalanie produktu, a lepszy produkt przyciąga kolejnych klientów. Po osiągnięciu odpowiedniej skali działalności taki producent może już wychodzić na rynki międzynarodowe i tam szukać nowych klientów. Do tego dochodzi jeszcze niższa baza kosztowa.

Porównując bariery wejścia segmentu elektroniki użytkowej z branżą motoryzacyjną należy wskazać przede wszystkim różnicę w cenie produktu oraz fakt, że sektor motoryzacyjny cechuje się wysokimi wymogami związanymi z bezpieczeństwem. Różnice zauważymy także, gdy spojrzymy na poszczególne firmy zajmujące się produkcją samochodów. Warto pamiętać, że przejście z silników spalinowych na elektryczne może okazać się trudne pod względem kosztowym. Produkcja samochodów elektrycznych jest mniej złożona niż spalinowych, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na pracowników. Volkswagen zatrudnia globalnie przeszło 670 tys. osób i aby spółka mogła pozostać konkurencyjna, wielu z nich będzie musiało zostać zwolnionych. Nie jest to łatwa decyzja, a jej podjęcia nie ułatwi silna pozycja związków zawodowych. Nowi gracze natomiast nie mają tego problemu, a struktura ich kosztów jest lepiej dopasowana do nowych wyzwań. To również zagrożenie dla gospodarki europejskiej – sektor motoryzacyjny bezpośrednio i pośrednio zatrudnia około 7% wszystkich pracowników w Unii Europejskiej.

Volkswagen już jakiś czas temu zapowiedział, że na rozwój samochodów elektrycznych chce przeznaczyć dziesiątki miliardów euro. Czas pokaże czy to wystarczy, żeby powstrzymać Chińczyków przed zdominowaniem tego rynku.

Mateusz Janicki, Zarządzający w Caspar Asset Management S.A.

Artykuł opublikowany w Gazecie Giełdy i Inwestorów “Parkiet” 10 grudnia 2020 roku.


Dlaczego warto się zapisać?

  • Przed innymi otrzymasz powiadomienia o wywiadach z naszymi specjalistami.
  • Będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami z bloga, aktualności dotyczących spółki i innych starannie wyselekcjonowanych materiałów.
  • Będziemy Cię informować o aktualnych promocjach.
  • Nie będziesz otrzymywał niechcianych wiadomości.

Zapisz się do newslettera Caspar!


TAGI: rynki finansowe,

Czy Chińczyków można powstrzymać? –…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 4 min