Caspar Akcji Europejskich

Inwestuje na rynkach w Polsce, Turcji, Szwajcarii oraz państwach UE.

Więcej: Caspar Akcji EuropejskichCaspar Stabilny

Minimalizuje zmienność, zapewnia stabilny wzrost, inwestuje globalnie.

Więcej: Caspar Stabilny

Strategia Akcyjna
Środkowej i Wschodniej Europy

Koncentruje się na rynkach akcyjnych Środkowej i Wschodniej Europy.

Więcej: MASIW

Strategia Zrównoważona
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu średniego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MZSIW

Strategia Stabilnego Wzrostu
Środkowej i Wschodniej Europy

Inwestycje w regionie przy założeniu małego ryzyka inwestycyjnego.

Więcej: MSWSIWStrategia
Akcji Skoncentrowanych

Koncentruje się na mniejszej liczbie starannie wyselekcjonowanych papierów.

Więcej: MASStrategia
Akcji Spółek Stefy Euro

Celem inwestycyjnym jest uzyskanie długoterminowej rentowności portfela.

Więcej: MASSEStrategia Stabilnego Wzrostu
Akcji Skoncentrowanych

Podstawowym kryterium wyboru lokat jest analiza fundamentalna.

Więcej: SMSWASStrategia Akcyjna
USA

Koncentruje się na rynkach Stanów Zjednoczonych (USA).

Więcej: MAUSAStrategia Zrównoważona
Akcji Skoncentrowanych

Celem inwestycyjnym jest wzrost wartości Portfela i pobicie Benchmarku.

Więcej: SMZAS

tekst alternatywnytekst alternatywny

Kim jesteśmy, jak inwestujemy,
co nas wyróżnia
CZYTAJ >>>

A A A

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy – lipiec 2019

Mateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy, rynekMateusz Janicki, zarządzający Strategią Akcyjną Środkowej i Wschodniej Europy :

W lipcu 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,59%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,56%.

Rozwiązanie kwestii wojny handlowej między USA a Chinami jest teraz kluczowe dla rynku.

Świadczyć o tym może chociażby nerwowa reakcja rynku po zapowiedzi wprowadzenia od 1 września br. 10-procentowych ceł na chińskie towary o wartości 300 mld USD. Po tym wydarzeniu istotnie wzrosła zmienność na rynku akcji. Wydaje się, że niepewność związana z rozwiązaniem kwestii wojny handlowej może nam towarzyszyć do kolejnych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Ta wisząca w powietrzu niewiadoma zdecydowanie nie sprzyja podejmowaniu przez firmy decyzji inwestycyjnych. Mimo to, staramy się wykorzystywać takie sytuacje sytuacje do zwiększania udziału w atrakcyjnie wycenianych spółkach. Rynek akcyjny powinien być też wspierany przez brak innych atrakcyjnych możliwości ulokowania kapitału. Przykładowo stopa dywidendy w roku 2019 dla niemieckiego indeksu DAX wynosi 3,5% w porównaniu z rentownością niemieckich 10-letnich obligacji rządowych oferujących roczną stopę na poziomie poniżej -0,5%.

Ryzyko dla polskich banków i wpływ na rynek

Na rynku polskim największym ryzykiem jest oczekiwane orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące kredytów frankowych, którego spodziewamy się w ciągu miesiąca. Według szacunków analityków, w najgorszym wypadku banki mogą zanotować straty na poziomie ok. 80 mld zł, co może spowodować mały kryzys bankowy i konieczność dokapitalizowania niektórych banków. Najbardziej narażone są oczywiście banki z wysokim udziałem kredytów walutowych w portfelu, jednak gdyby doszło do upadku co najmniej jednego banku, istnieje ryzyko podniesienia składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który zasilany jest przez wszystkie banki notowane na polskiej giełdzie. Ponadto taka sytuacja może ograniczyć popyt na obligacje bankowe, co skutkowałoby wzrostem kosztu finansowania wynikającym z konieczności zaoferowania inwestorom wyższych rentowności obligacji.

Okazje w Niemczech, rynek niemiecki

Mimo spadającej produkcji przemysłowej w Niemczech, indeks MSCI Germany Total Return w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku odnotował wzrost o 13,6%. Sektorami, które mierzą się obecnie z największymi problemami, są przemysł samochodowy i chemiczny. W sezonie wyników obserwowaliśmy tylko umiarkowanie negatywne reakcje kursów akcji spółek, które podawały gorsze wyniki, zarówno w porównaniu z wynikami opublikowanymi rok wcześniej, jak i wynikami oczekiwanymi przez analityków. Czasem reakcja kursu okazywała się też pozytywna mimo zapowiedzi pogorszenia sytuacji rynkowej, czego przykładem może być producent części i opon samochodowych Continental.

Innym przykładem atrakcyjności rynku niemieckiego są ogłaszane wezwania. Do najważniejszych w tym roku należą ogłoszone w maju wezwanie na grupę mediową Axel Springer przez private equity KKR oraz lipcowe wezwanie na producenta oświetlenia (przede wszystkim samochodowego) Osram. Ta druga spółka jeszcze na początku ubiegłego roku była notowana po niemal 80 euro, natomiast cena w wezwaniu ogłoszonym przez private equity Bain i Carlyle wynosiła 35 euro. Jeden z głównych akcjonariuszy – Allianz Global Investors – poinformował, że nie zamierza sprzedawać akcji w wezwaniu ze względu na zbyt niską cenę. Kilka dni później pojawiła się oferta innego gracza – austriackiej spółki produkującej półprzewodniki. Cena w wezwaniu jest o 10% wyższa i wynosi 38,5 euro. To wciąż niemal 50% mniej niż rynek płacił za akcje dwa lata temu.

Mimo że w krótkim terminie rynek niemiecki mogą czekać przejściowe problemy wynikające z fazy cyklu, w której się znajduje, to patrząc długoterminowo wyceny spółek niemieckich wydają się być atrakcyjne.

W lipcu 2019 roku Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Europy wypracowała stopę zwrotu w wysokości 0,59%, podczas gdy benchmark wzrósł 0,56%.


Podobne wpisy:

Ryzyko inwestycyjne

.

Co to stopa zwrotu

.

SASIWE


Zobacz nasz kanał!

TAGI: cam,

Simple Share Buttons

Strategia Akcyjna Środkowej i Wschodniej Eur…

autor: Mateusz Janicki czas czytania: 3 min